Plusy suchej zabudowy w domu – remontuj szybko i sprawnie

Sucha zabudowa to metoda wykańczania wnętrz, która nie wymaga wykorzystywania mokrych zabezpieczeń w procesie łączenia materiałów budowlanych. Chodzi o to, że nie musimy rozrabiać do tego na przykład betonu, tynku gipsowego lub cementowo-wapiennego, szlichty i tym podobnych. W takim przypadku montaż odbywa się mechanicznie lub za pomocą specjalnego kleju. Tą metoda możemy zasłonić elementy konstrukcyjne i zbudować na przykład ścianki działowe, przepierzenia i sufity podwieszane.

płyty kartonowo gipsowe na poddaszu

Zalety suchej zabudowy

Spośród zalet suchej zabudowy najważniejszą jest łatwość i szybkość wykonania. Technologia ta skróciła czas potrzebny do wykończenia istniejących pomieszczeń, nie wpływając przy tym na ich walory estetyczne. Coraz większy rozwój szybkich technologii budowlanych daje nam ogromne możliwości, udowadniając, że to, co można szybko wykończyć, wcale nie musi odznaczać się gorszą jakością.

Oprócz przyjaznej dla portfela technologii suchej zabudowy dodatkowo obniża ona koszta ze względu brak przerw związanych m.in.: ze schnięciem tynków, tudzież pogodą, jak bywa z tynkami wykonanymi metodą mokrą.

Rodzaje suchej zabudowy

Dawniej głównym materiałem stosowanym do suchej zabudowy były deski, następnie różnego rodzaju płyty drewnopochodne, np. pilśniowe, paździerzowe, wiórowe i oczywiście sklejki. Obecnie zwykle stosuje się płyty gipsowo-kartonowe i gipsowo-włóknowe, ale także wyroby z tworzyw sztucznych np. panele z PVC, wyroby z wełny mineralnej, styropianu, gipsu, szkła itp.

Trwałość płyt kartonowo-gipsowych

Jako pierwszy wykorzystywany na masową skalę był system płyty gipsowo-kartonowej. Płyta g-k wykorzystywana jest już od dawna, bo pierwsze tego typu płyty stosowano już na początku XX w. Płyta gipsowo-kartonowa wyraźnie skraca czas potrzebny na wykończenie wnętrza. Można montować ją bezpośrednio na cegłach bądź na stelażu.

Montaż płyt gipsowo-kartonowych w suchej zabudowie

Montaż płyt g-k nie jest ani skomplikowany, ani czasochłonny. Najprościej jest montować płyty tego typu w domach drewnianych lub w technologiach domów modułowych. W domach modułowych każdy oddzielny moduł, z którego stawia się ściany, może być pokryty płytą g-k. Często pokrywane są też płytami strukturalnymi, gdzie trzon ściany stanowi pianka poliuretanowa z dwóch stron pokryta okładziną. W przypadku domów drewnianych istotną zaletą jest możliwość wykonania ścian z okładziną mineralną, którą można malować i wykańczać tak, jak zwykłą ścianę.

Narzędzia konieczne do wykonania suchej zabudowy

Część koniecznych narzędzi do wykonania suchej zabudowy na pewno masz w domu. Resztę będziesz musiał zaopatrzyć w sklepie budowlanym. Są one jednak łatwo dostępne i przydadzą się przy przyszłych remontach:

  • poziomica
  • miara drewniana
  • ołówek ciesielski
  • sznur traserski
  • kątownik budowlany
  • nóż do cięcia wełny mineralnej
  • nóż do cięcia płyt
  • piła otwornica do płyt g-k
  • piła grzbietnica
  • paca do papieru ściernego lub siatki ściennej
  • zaginarka do profili
  • wkrętarka

Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/zalety-suchej-zabudowy-w-budownictwie-mieszkalnym

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
2 + 5 =