Jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego? Czy to możliwe?

Wiele osób marzy o tym, aby posiadać swoje własne mieszkanie. Tak naprawdę nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ każdemu z nas potrzebna jest jego własna, prywatna przestrzeń. Młodzi ludzie, którzy pragną się usamodzielnić, zazwyczaj nie mają łatwego startu w dorosłość. Rynek pracy bywa kapryśny i niekiedy trudno jest znaleźć zatrudnienie w zawodzie lub też za dobre pieniądze, które pozwoliłyby na zgromadzenie własnego wkładu własnego. Czy jednak można ominąć w jakiś sposób to wymaganie lub skorzystać z opcji, które stanowią dla niego alternatywę? Jak najbardziej tak i wiele banków przystaje na inne propozycje.

Jakie są alternatywy dla wkładu własnego?

Obecnie aby wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie, trzeba posiadać wkład własny. Najniższy na jaki można obecnie się zdecydować, wynosi 10% wartości nieruchomości. Jest to zatem minimum kilkanaście tysięcy złotych, a trzeba przecież ponieść jeszcze inne koszty. Mowa tutaj o opłacie za wycenę rzeczoznawcy, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego jeśli tylko na taki nas stać, koszt notariusza itp. Jest to dodatkowych kilkanaście tysięcy. Zliczając to wszystko dokładnie widać, że naprawdę niewiele osób może pozwolić sobie na takie koszty i dla młodych rodzin niekiedy jest to sytuacja nie do pokonania. Są jednak alternatywy dla wkładu własnego.

Niekiedy banki godzą się na to, aby w ramach wkładu własnego zabezpieczyć środki odkładane na koncie emerytalnym, czyli IKE oraz IKZE. Podpisując umowę z bankiem powinniśmy zaznaczyć, że środki te nie zostaną przeznaczone na spłatę kredytu hipotecznego, a będą tylko i wyłącznie jego zabezpieczeniem, w momencie gdybyśmy nie spłacali swojego zadłużenia.

Możemy również skorzystać z zabezpieczenia na innej nieruchomości. Rzadko posiadamy inną nieruchomość w momencie, gdy chcemy starać się o kredyt hipoteczny na mieszkanie. Jednak bywają takie sytuacje. Jeśli jednak sami takiej nieruchomości właścicielami nie jesteśmy, to możemy poprosić kogoś kto tak ma, przykładowo swoich rodziców. Wówczas ich nieruchomość staje się zabezpieczeniem dla banku i dokonuje bank u nich wpisu hipotecznego. Taka osoba w tej sytuacji musi przystąpić do kredytu razem z nami. Jest to spora odpowiedzialność, ale w bliskiej rodzinie często udaje się tą kwestię jakość załatwić. Najlepiej jest rozpatrywać wszystkie te opcje z profesjonalistą, przykładowo z doradcą kredytowym w Łodzi.

Działka w ramach wkładu własnego

Jeśli posiadamy działkę, ona również może stać się naszym wkładem własnym. Taka sytuacja jednak najczęściej jest spotykana wtedy, gdy chcemy wziąć kredyt pod budowę domu. Wówczas rzeczoznawca wycenia działkę i to jej wartość jest uwzględniania jako docelowy wkład własny. To naprawdę dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy mieli możliwość otrzymania działki lub wcześniej kupili ją za gotówkę.

Oczywiście w niektórych przypadkach można skorzystać również z programów rządowych, które wspierają przede wszystkim młodych ludzi we wzięciu kredytów na mieszkania. Wówczas z takiego programu najczęściej pokrywany jest cały wkład własny i nie trzeba go później zwracać, co jest naprawdę dużym ułatwieniem.

 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
39 ⁄ 13 =