
Kto musi zadbać o czystość odzieży roboczej: pracownik czy też pracodawca? Oczywiście pierwszą myślą mogłoby być to, że skoro pracownik korzysta z takiej odzieży na co dzień, on powinien zajmować się jej czyszczeniem lub też praniem. Jednak sytuacja jest zgoła inna. Przede wszystkim to pracodawca ponosi koszta zakupu takiej odzieży. Należy ona do niego i jeśli pracownik przykładowo odchodzi z firmy, wówczas powinien on taką odzież oddać. Teraz logiczny jest zatem wniosek, że to właśnie pracodawca odpowiada za utrzymanie odzieży pracownika w należytej czystości, ponieważ jest ona jego własnością. To nie oznacza jednak, że pracodawca zajmuje się tym wszystkim samodzielnie. Jest bowiem kilka praktycznych rozwiązań, z których korzysta się w wielu firmach.
Zlecenie prania odzieży pracownikowi
Pracodawca może zlecić pranie odzieży po prostu pracownikowi i często jest to najprostsze z możliwych rozwiązań. Wówczas takiej osobie przysługuje jednak ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. Jest to określona suma pieniędzy, która ma pokryć koszty związane z utrzymaniem jej w czystości. Jeśli pracownik pierze odzież w domu, wówczas możemy zadawać sobie pytanie: ekwiwalent za pranie jak wyliczyć? Trzeba wziąć pod uwagę koszty wody, środków piorących itp. Pracownik i pracodawca muszą w tej kwestii się po prostu dogadać i ustalić stawkę, która w danym momencie jest po prostu sprawiedliwa. Jednak w związku z tym, że dziś wszystko każdego roku drożeje, można taki ekwiwalent zmieniać i podwyższać. Jest to najbardziej optymalne rozwiązanie, z którego zadowolone mogą być obie strony.
Dużo łatwiej jest określić ekwiwalent za pranie odzieży roboczej, jeśli pracownik korzysta z usług jakiejś pralni. Wówczas po prostu na podstawie wystawionego rachunku, pracodawca jest zobowiązany oddać pieniądze pracownikowi. Przykładowo gdy ktoś pracuje z substancjami niebezpiecznymi, jakimiś smarami czy też olejami, trudno jest to doczyścić we własnym domu. Najskuteczniejsze będzie zatem oddanie takiej odzieży po prostu do fachowego czyszczenia.
Warto również zadać sobie pytanie: ekwiwalent za pranie odzieży roboczej a podatek? Dobrze jest poszukać informacji na ten temat w Kodeksie Pracy. Często właśnie z niewiedzy ponosimy koszty, których wcale nie musimy ponosić. Pranie odzieży to dodatkowy obowiązek, na który poświęcamy również nasz czas. Warto zatem wiedzieć, jakie dokładnie prawa nam w tej kwestii przysługują.
Jak skorzystać z serwisu odzieży roboczej?
W wielu firmach obecnie nie bazuje się już na tym, aby to pracownicy sami prali swoją odzież. Zamiast tego korzysta się natomiast z serwisu odzieży roboczej. Takim serwisem jest między innymi STAPOL, o którym więcej informacji można przeczytać na stronie: https://stapol.pl/uslugi/serwis-odziezy-roboczej. Firma ta zajmuje się odbieraniem brudnej odzieży roboczej każdego tygodnia i każdego tygodnia dostarczaniem świeżej, upranej. Dzięki temu pracownicy zawsze mają strój w nienagannym stanie. Ubytki są naprawiane, a zniszczona odzież wymieniana.
Dodaj komentarz