Skuteczny sposób na zabezpieczenie posadzek

Posadzka to zewnętrzna warstwa podłogi powszechnie stosowana w halach produkcyjnych lub magazynowych. Najczęściej do jej wytworzenia używa się cementu lub betonu. W celu wydłużenia żywotności posadzek wykonanych z takich materiałów zaleca się stosowanie nowoczesnych impregnatów, które zmniejszają ich podatność na niszczenie.

W jakim celu przeprowadzana jest impregnacja posadzek

Posadzki cementowe i betonowe w miarę użytkowania stają się tracą swój efektowny wygląd, połysk oraz gładkość. Szare i porowate podłoże nie tylko wygląda mniej estetycznie, ale dodatkowo staje się bardziej podatne na wchłanianie wilgoci oraz zanieczyszczeń. Aby powstrzymać ten proces, konieczna jest impregnacja posadzek. Polega ona na nasyceniu podłoża odpowiednim preparatem najczęściej na bazie żywicy epoksydowej. Podstawowym zadaniem impregnatu jest wzmocnienie posadzki i zabezpieczenie jej przed czynnikami zewnętrznymi. Prawidłowo zaimpregnowana podłoga nie tylko wygląda estetycznie, ale dodatkowo nie kurzy się i nie pyli, co znacząco ułatwia utrzymywanie czystości. Jej dodatkowym atutem jest zwiększona odporność na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Impregnat stanowi skuteczną barierę dla wody, a także smarów, olejów, czy też innych substancji chemicznych.

Impregnacja posadzek nowych i używanych

Impregnacja posadzek może być przeprowadzana zarówno w przypadku powierzchni nowych, jak i używanych. Podstawowym składnikiem impregnatów przeznaczonych do świeżych podłóg jest żywica epoksydowa. Powłoka na bazie żywicy epoksydowej głęboko wnika strukturę betonu, wypełniając jego pory i chroniąc go przed szybką utratą wilgoci. W sprzedaży dostępne są preparaty o różnym poziomie toksyczności. W przypadku pomieszczeń, w których prowadzona jest produkcja artykułów spożywczych, wolno korzystać wyłącznie z produktów ekologicznych. Do impregnacji posadzek istniejących zaleca się stosowanie środków na bazie krzemianu litu. Tego rodzaju środki głęboko wnikają w strukturę betonu, tworząc wiązania chemiczne ze związkami wapnia. Dzięki powstaniu takich wiązań dochodzi do trwałego wypełnienia porów i uszczelnienia posadzki. Przy wyborze preparatów do posadzek istniejących, należy zwrócić uwagę na dotychczasowy czas użytkowania podłoża. Poza produktami zabezpieczającymi w sprzedaży dostępne są również preparaty nabłyszczające. Po ich zastosowaniu posadzka zyskuje wysoki połysk, co znacząco poprawia jej wygląd zewnętrzny i ułatwia utrzymywanie czystości. W celu utrzymania wysokiej jakości posadzki zaleca się regularne stosowanie impregnatów.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
24 − 18 =