Jak obudować kominek płytami kartonowo-gipsowymi?

Do obudowania kominka można wykorzystać naprawdę wiele różnorodnych materiałów. Coraz więcej osób jednak decyduje się na to, aby skorzystać z płyt kartonowo-gipsowych. Dlaczego? Ponieważ daje to spore możliwości pod względem aranżacyjnym jednak nim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami w tym temacie.

Jakie zasady bezpieczeństwa należy uwzględnić podczas obudowy kominka?

Obudowując kominek zdajemy sobie sprawę z tego, że wszystkie prace muszą być wykonane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Wkład kominkowy gdy pracuje, może nagrzewać się aż do 400°C. Jeśli obudowa nie byłaby wykonana dobrze, wówczas mogłoby to grozić pożarem. Do takiej obudowy zawsze muszą być wykorzystane materiały, które są odporne na działanie tak wysokich temperatur.
Należy również zadbać o to, aby ciepło było odprowadzane we właściwy sposób. Gdy wykonywana jest obudowa to nie może być konstruowana tak szczelnie, że zostanie zamknięty dopływ powietrza z dołu. Byłoby to niebezpieczne. Górna część okapu musi zostać nacięta i muszą powstać otwory, w których na różnych wysokościach zostaną zamontowane kratki. Taka kratka musi być oczywiście wykonana z materiału niepalnego, można wykorzystać między innymi stal lub aluminium. Przez kratkę musi być odprowadzane częściowo ciepłe powietrze, które będzie się wydzielać. Ścianka tylna oraz obudowa kominka, muszą być również od siebie termicznie odizolowane. Do tego można wykorzystać płytę z mineralnej wełny skalnej, której grubość musi wynosić 25-30 cm. Do takiej wełny powinien zostać przytwierdzony ekran aluminiowy, który będzie kierował ciepło do wnętrza obudowy całego kominka.

Przeczytaj także poradnik: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-obudowac-kominek-plyta-gipsowa-krok-po-kroku

Jak wykonać obudowę kominka z płyt kartonowo-gipsowych?

Wykonanie takiej obudowy nie jest łatwe, ale przy odrobinie chęci można podjąć się tego zadania samodzielnie. Na samym początku konieczne jest wymierzenie i zaznaczenie przebiegu konstrukcji obudowy. Aluminiowe profile UW powinny zostać docięte i przywiercone do podłogo. Sam montaż musi być wykonany na kołkach stalowych.

Kolejno trzeba wyznaczyć przebieg profili poziomych UW oczywiście na suficie i przyciąć wszystkie pozostałe profile pionowe oraz płytę wełny izolacyjnej. Na samym początku mocuje się pionowe profile tylne, a później kończy konstrukcję pionową profili CW. Wokół fasady samego wkładu kominowego konieczne jest zamontowanie pionowych profili CW i poziomych UW, wyizolowanie ścianek bocznych i wykonanie izolacji frontu. Gdy wszystkie strony obudowy kominka zostaną wyizolowane, wówczas można zacząć przycinać płyty kartonowo-gipsowe. Oczywiście koniecznie trzeba również wyciąć otwory na same kratki wylotowe oraz wlotowe. Otwór na wkład kominkowy może zostać wycięty tylko w jednej płycie, a nie z połączenia dwóch odrębnych.

Później należy najpierw zamontować płyty boczne, później frontowe. Końcowym już praktycznie etapem jest zaszpachlowanie wkrętów i łączenia płyt. W łączeniach powinna zostać zatopiona taśma z włókna szklanego, a w rogach kątowniki. Zaschnięta szpachla powinna zostać dobrze wykończona, a później można przejść już do ostatecznej obróbki, przykładowo nałożenia wybranego przez siebie koloru farby.

Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wykonanie takiej obudowy kominka niesie za sobą sporą odpowiedzialność. Dlatego ważne jest skorzystanie przede wszystkim z samych materiałów ognioodpornych. Jeśli nie czujemy się na siłach do wykonania takiej obudowy, możemy również zdecydować się na zatrudnienie fachowca w tej dziedzinie.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
6 + 18 =