Co warto wiedzieć, decydując się na salon z antresolą

Antresola w salonie to oryginalne, a przy tym dające wiele możliwości rozwiązanie architektoniczne. Jeśli rozważamy wybudowanie jej w naszym domu, to należy zdawać sobie sprawę, że pełnowymiarowa antresola wymaga odpowiednio wysokiego pomieszczenia – najlepiej, jeśli do tego celu dysponujemy pokojem o wysokości 4 do 5 metrów – w takim wypadku nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy skorzystali z możliwości dobudowania w nim dodatkowej kondygnacji.

Pomysły na aranżację salonu z antresolą

Niewątpliwą zaletą posiadania antresoli jest fakt, iż jej wybudowanie daje nam dodatkową przestrzeń podłogową w obrębie tego samego pomieszczenia. Możliwości wykorzystania pozyskanego w ten sposób miejsca jest wiele – antresola nadaje się na domową bibliotekę wyposażoną w wygodne stanowiska do czytania, można też urządzić w niej sypialnię, pracownię malarską, albo nawet domową siłownię – to do jakiego celu użyjemy antresoli zależy wyłącznie od nas. Oprócz zastosowań praktycznych tak skonstruowane półpiętro posiada znaczne walory dekoracyjne – wraz z jego wybudowaniem w pomieszczeniu w którym się znajduje powstaje „dodatkowy wymiar”, którym nie każdy dom może się poszczycić.

Antresola w mieszkaniu a ogrzewanie

Specyfika konstrukcyjna antresoli pociąga za sobą pewne komplikacje. Jedną z nich jest kwestia ogrzewania. Jak wiadomo ciepło idzie zawsze do góry, zatem w wypadku standardowego systemu grzewczego należy liczyć się z tym, że na półpiętrze będzie znacznie cieplej niż na dole. Sytuację taką może poprawić odpowiednio zaaranżowana wentylacja, warto też rozważyć zastosowanie podłogowej instalacji grzewczej w niższej kondygnacji.

Akustyka pokoju z antresolą

Warto wiedzieć, że w salonie z antresolą występują zazwyczaj pewne anomalie z zakresu akustyki – wynika to z faktu, że ilość odbić dźwięku od ścian i sufitu jest wyraźnie zwiększona. W efekcie w tak skonstruowanym pomieszczeniu wszelkie odgłosy rozprzestrzeniają się z łatwością, może też wystąpić efekt zwiększonego echa. Istnieją sytuacje, kiedy takie zjawisko będzie korzystne – na przykład jeżeli osoba stojąca na antresoli chce porozmawiać z osobą stojącą na dole, sprawa jest ułatwiona. Niestety dotyczy to również dźwięków, które niekoniecznie pragniemy słyszeć – chociażby kroków osoby chodzącej po antresoli, bądź głośnej muzyki puszczonej na dowolnej kondygnacji. W sytuacji, w której antresola prowadzi do dalszych pomieszczeń (co również jest popularnym rozwiązaniem) zintensyfikowany dźwięk idący z dwukondygnacyjnego salonu będzie się tam przedostawać ze zwiększoną mocą. Na szczęście to ostatnie zjawisko można zniwelować stosując odpowiednie wytłumienie akustyczne – zazwyczaj daje to dobre efekty, choć zarazem wiąże się z kosztami.

Podsumowanie

Salon z antresolą jest nadzwyczaj interesującym i oryginalnym pomysłem, ponadto można go wykorzystać w sposób praktyczny. Przy odpowiednim planowaniu można w dużej mierze zminimalizować ewentualne problemy, dzięki czemu zyski z dobudowania dodatkowej kondygnacji okażą się przeważające. Wówczas posiadanie antresoli w salonie może być nieustającym źródłem radości oraz powodem do chluby.

 

https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/jak-urzadzic-salon-z-antresola-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
20 ⁄ 10 =