Wspólnota mieszkaniowa – podstawowe pojęcia

nowoczesne-miasto

Wspólnotą mieszkaniową nazywa się ogół wszystkich właścicieli, którzy wchodzą w skład danego budynku wraz z przylegającym do niego terenem lub też innej nieruchomości.

Wspólnoty działają na bazie ustawy o własności lokali z 24 czerwca 1994 roku, która weszła w życie 1 stycznia 1995 roku, a także art. 195-221 Kodeksu cywilnego.

Jak powstaje wspólnota mieszkaniowa?

Wspólnota mieszkaniowa powstaje w momencie wyodrębnienia pierwszego lokalu, przy czym z prawa własności nieruchomości lokalowej dla właściciela wynika prawo współwłasności nieruchomości budynkowej.

Wspólnota posiada zwykle swoją firmę wraz z nazwą, organy, czyli zarząd wspólnoty lub zarządcę oraz zgromadzenie ogółu właścicieli, również siedzibę, a także numer NIP i REGON.

Jest ona także płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Rodzaje wspólnot mieszkaniowych

miasto-nowoczesne

Wspólnoty mieszkaniowe można podzielić na dwa rodzaje:

  • małe wspólnoty mieszkaniowe, które mają do siedmiu lokali – ich działalność bazuje na podstawie Ustawy o Własności Lokali, natomiast Zarząd Wspólnotą Mieszkaniową bazuje na przepisach o współwłasności
  • duże wspólnoty mieszkaniowe, które mają od ośmiu lokali – ich działalność bazuje na podstawie ustawy o własności lokali, do podejmowania czynności potrzebna jest uchwała właścicieli lokali

Jak zarządza się wspólnotami mieszkaniowymi?

Głównym organem wspólnoty mieszkaniowej jest zarząd wspólnoty. W przypadku dużych spółdzielni wyłaniany jest on przez właścicieli lokali i przez podjęcie odpowiedniej uchwały.

Alternatywnym rozwiązaniem jest powierzenie zarządzania innym osobom fizycznym lub prawnym, przykładowo przedsiębiorcy czy też spółce, która specjalizuje się w zakresie zarządzania nieruchomościami. To rozwiązanie cieszy się obecnie dużym powodzeniem, ponieważ pozwala ono na powierzenie spraw w ręce doświadczonych w tym specjalistów.

Zarządzanie wspólnotą w Łodzi to element oferty w obrębie wielu lokalnych firm, które działają w tym zakresie i mogą zapewnić swoim klientom pełne wsparcie, jest wiele. Warto zapoznać się z ich ofertami i wybrać dla siebie najlepsze rozwiązania.

Koszty zarządzania wspólnotą zależne są przede wszystkim od wielkości wspólnoty, liczby lokali, zakresu wybranych usług.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
20 + 16 =