Przeglądy techniczne budynków – podstawowe informacje

Stan techniczny budynku jest kwestią niezwykle istotną, o której niestety wiele zarządców i właścicieli nieruchomości zdaje się nie pamiętać. W związku z tym, że sporo osób wykazuje się tu dużą niefrasobliwością i nieodpowiedzialnością kwestie te usankcjonowane są prawnie. Przeglądy techniczne budynków są obowiązkiem, które wynikają po prostu ze stosownych zapisów prawa budowlanego. Zgodnie z prawem budowlanym każdy budynek musi być utrzymany w właściwym stanie technicznym (jak również estetycznym). W celu zapobiegania pogorszenia jego właściwości technicznych oraz zagwarantowania tego, aby nadawał się on do użytku, nie stwarzając jednocześnie zagrożenia dla użytkującym go osób konieczne są przeglądy techniczne.

Przeglądy stanu technicznego wykonuje się co roku, jak również co 5 lat, z tym, że za każdym razem nacisk położony jest na coś innego.

Więcej szczegółów o tej usłudze znajdziesz w serwisie firmy Inwemer w kategorii przeglądy techniczne budynków

Coroczne przeglądy stany technicznego

Podczas corocznego przeglądu stanu technicznego sprawdza się między innymi skuteczność i bezpieczeństwo funkcjonowania instalacji gazowych oraz instalacji kominowych (wentylacyjnych, spalinowych itp.). Podczas corocznej kontroli sprawdza się również poszczególne elementy budynku szczególnie narażone na uszkodzenia związane ze sposobem użytkowania danego obiektu jak również czynnikami zewnętrznymi np. niszczącymi siłami przyrody. Ostatni element, na który należy zwrócić uwagę podczas corocznego przeglądu należy kontrola stanu technicznego instalacji odpowiedzialnych za ochronę środowiska.

Przeglądy stanu technicznego budynków co 5 lat

instalacje-domoweZ kolei przeglądy stanu technicznego okresowe muszą mieć miejsce co pięć lat. Skupiają się one przede wszystkim na przeglądzie instalacji elektrycznej oraz i piorunochronnej. Podczas przeglądów okresowych sprawdza się również ogólny stan techniczny danego budynku. Podczas takiego przeglądu należy między innymi sprawdzić czy dany budynek nadaje się do użytku czy też nie. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale poza kwestiami czysto technicznymi oceniana jest także estetyka danego miejsca i to zarówno danego obiektu budowlanego, jak i jego bezpośredniego otoczenia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
24 ⁄ 12 =