Prawidłowe klejenie płyt kartonowo – gipsowych

klejenie płyt kartonowo gipsowe

Klejenie płyt kartonowo-gipsowych nie jest tak trudne jakby się wydawało. To idealny sposób na bardzo szybkie wyrównanie ścian. Można z ich pomocą uniknąć żmudnego wygładzania ścian gładzią szpachlową. Dla alergików i osób, które nie tolerują pyłu to rozwiązanie jest najbezpieczniejsze, a przy tym daje świetne efekty. Pokażemy jak wykonać taki zabieg w naszym domu.

Jak kleić płyty kartonowo – gipsowe?

Płyty kartonowo-gipsowe można przyklejać na specjalny klej do regipsów, dedykowany właśnie takim materiałom. Jest bardzo odporny jeśli chodzi o wilgoć i szybko wiąże się z podłożem. Mocuje się go wyjątkowo prosto za pomocą placków gipsowych. Można nakładać go za pomocą pacy. Zanim jednak zaczniemy mocować płyty kartonowo-gipsowe do ściany, warto ją przygotować. Nie może być na niej żadnego tynku, czy też starej farby. Wszelkie nierówności oraz resztki tynku powinny być usunięte, ponieważ mogą sprawić, że płyty nie będą odpowiednio się trzymały. Ściana musi być również wolna od kurzu. Po jej oczyszczeniu płyty kartonowo-gipsowe przycinamy około 15 mm krócej, niż wynosi wysokość ściany. Klej rozrabiamy z wodą, najlepiej przy pomocy mieszadła elektrycznego, aby nie było w nim żadnych grudek. Klej nanosimy packą na płytę kartonowo-gipsową co około 30-40 cm. Placki wykonane z kleju powinny mieć średnicę co najmniej 10 cm. Ważne, by klej położyć również wzdłuż krawędzi płyt, by dobrze trzymały się podłoża. Ważne jest, by po doklejeniu płyty docisnąć odpowiednio. Klej szybko zastyga, więc ewentualna korekta położenia płyt musi być wykonana bardzo szybko. Kolejną płytę montujemy dość ściśle do tej już przyklejonej, ale nie zbyt blisko. Musi być między nimi odległość minimum 2 mm. Szczeliny między sufitem a płytą powinny wynosić około 5 mm, a między podłogą 10 mm. Płyty gipsowe można również naklejać w paskach. Wtedy klejone są paski z płyty kartonowo-gipsowej o szerokości około 10 cm. Pasy można kleić w poziomie i pionie. Paski z płyt kartonowo-gipsowych kleimy w poziomie przy sufitach oraz przy podłodze. Również montuje się je na klej do regipsów. Montowane są na tej samej zasadzie, co całe płyty, ale jest to idealna metoda przy niewielkich powierzchniach, a także w łazienkach, czy np. umywalkach, czy WC.

Jakie są zalety płyt kartonowo – gipsowych?

Przede wszystkim płyty kartonowo-gipsowe są wyjątkowo gładkie. Można nimi zakryć praktycznie każdą ścian. Dodatkowo są bardzo proste w montażu i nie wymagają specjalnego sprzętu. Można je również gruntować i malować na dowolny kolor. Więcej informacji znajdziecie w poradniku  pod adresem: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-uniknac-bledow-przy-klejeniu-plyt-kartonowogipsowych-do-scian

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
14 − 8 =