Jak odpowiednio wyciszyć ściany w mieszkaniu – wszystko co trzeba wiedzieć

Grey settee near white cupboard in minimal living room interior with posters on the wall. Real photo

W dużych blokach czy też kamienicach, ściany spełniają często tylko jedno swoje podstawowe zadanie. Gwarantują prywatność oraz intymność, nikt nas bowiem nie widzi. Jak jest natomiast z poziomem hałasu w takich budynkach wielorodzinnych? Niekiedy nawet najmniejszy ruch w domu sąsiada, jest przez drugiego słyszany przez ścianę. Nie jest komfortowa sytuacja. Dlatego ludzie tak bardzo potrzebują spokoju, starając się wyciszyć w jakiś sposób swoje ściany, by żadne niepotrzebne hałasy nie dobiegały do ich uszu.

Sposoby na wyciszenie ścian

Jest oczywiście wiele sposobów na to, by wyciszanie ścian w mieszkaniu zakończyło się powodzeniem. Można skorzystać w takiej sytuacji między innymi z tynków akustycznych. W takiej sytuacji na murach można nałożyć tynk silikatowy bądź też celulozowy. Takie tynki są natryskowe, dlatego też ich nałożenie jest stosunkowo proste. Tego typu tynk ma chropowatą fakturę, której w żadnym wypadku nie można zmienić. Nie można na nie kłaść gładzi czy też tapetować ich. Są niezwykle skuteczne, ponieważ potrafią pochłonąć aż 70% dźwięków, mogą je także rozpraszać.
Innym sposobem jest natomiast skorzystanie z płyt Phone Star. Są one tworzone z materiału ekologicznego jakim jest tektura falista, co jest niewątpliwym plusem. Płyty te są dość ciężkie co sprawia, że świetnie tłumią dźwięki. Poza tym ze względu na to, że jest ona falista, bardzo dobrze rozprasza również dźwięki. Można je przymocować bezpośrednio do ścian, mechanicznie. Innym sposobem jest natomiast przymocowanie ich do stalowego rusztowania, które jednak wcześniej trzeba zbudować przy murze. W wypadku przycinania takich płyt należy pamiętać o tym, by ich krawędzie zakleić taśmą samoprzylepną. Płyty są bowiem wypełnione piaskiem, należy go chronić przed wypadnięciem.

Wyciszanie przy pomocy płyt akustycznych g-k

Ta metoda polega natomiast na nałożeniu na ściany okładziny gipsowo-kartonowych płyt akustycznych. Takie płyty zawierają włókna mineralne oraz wiele innych dodatków, które mają wpływ na ograniczenie przenikania dźwięków. Są one także elastyczne i tłumią dźwięki powietrzne. Jak takie płyty się montuje? Przykręca się je do rusztu ze słupków drewnianych bądź też stalowych. Między nimi mieści się natomiast wełna mineralna, posiadając właściwości wygłuszające. Jak widać jest naprawdę wiele sposobów na to, by wygłuszyć ściany w swoim domu. Nie są to jednak wszystkie z tych dostępnych na rynku, a cały czas tak naprawdę pojawiają się nowe. Gdy nasze ściany przepuszczają zbyt wiele hałasu, zdecydowanie warto zastanowić się nad zastosowaniem któregoś z tych pomysłów. Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy AcrylPutz: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/wyciszanie-scian-w-mieszkaniu-przy-pomocy-plyt-gk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
20 ⁄ 4 =