Jak estetycznie wykończyć wnękę okienną?

wykończenie wnęki okiennej

Odpowiednie wykończenie wnęki okiennej sprawia, że cała przestrzeń wygląda dużo bardziej elegancko oraz estetycznie. Warto mieć jednak świadomość tego, że odpowiednie wykończenie wnęki okiennej ma wpływ nie tylko na tę kwestię. Dzięki skrupulatnemu wykonaniu prac wnęka może ułatwiać obieg powietrza w danym pomieszczeniu, cyrkulację powietrza czy też po prostu we właściwy sposób doświetlać daną strefę.

Jakie materiały są przydatne podczas wykańczania wnęki?

Wykończenie wnęki jest możliwe chociażby dzięki płytom kartonowo-gipsowym. Na samym początku należy przygotować odpowiedni stelaż, który jest wykonywany ze stalowych profili. Takie profile należy przykręcić do ściany, oczywiście w odpowiedniej pozycji i w odpowiedni sposób. Warto pamiętać o tym, że górna krawędź wnęki zawsze powinna być równoległa do podłogi. Natomiast jeśli chodzi o dolną, powinna być ona do podłogi prostopadła. Boczne profile muszą być natomiast prostopadłe do okna. Takie ukształtowanie wnęki sprawi, że nie światło wpadające do wnętrza nie będzie miało żadnych barier by przedostawać się do dalszych części pomieszczenia. Jeśli profile są już gotowe, wówczas należy dokładnie wszystko obmierzyć i przystąpić do bardzo ważnego etapu, jakim jest docinanie płyt kartonowo-gipsowych. Na samym początku takie płyty muszą zostać przymocowane do nadproża. W kolejnym kroku mocuje się je do  powierzchni bocznych, a następnie do dolnej krawędzi obudowy.

Jak odpowiednio wykończyć wnękę?

Wnęka okienna powinna mieć niezwykle precyzyjne. Przede wszystkim po ukończeniu wcześniej wymienionych prac, należy zagruntować całą obudowę okna. Przed kolejnym krokiem jakim jest nałożenie masy szpachlowej na płyty należy poczekać, aż powierzchnia zagruntowana dobrze wyschnie. W narożnika warto zatopić aluminiowe profile narożnikowe, wówczas narożniki będą bardziej równe, co ma niezwykłe znaczenie jeśli chodzi o kwestie typowo estetyczne. Takie narożniki także trzeba dokładnie pokryć masą szpachlową. Następnie trzeba je dokładnie wyrównać i zatrzeć wszelkie nierówności, które mogły powstać pomiędzy niektórymi elementami. Ostatnim już krokiem jest natomiast to, by taką wnękę pomalować według swojego własnego uznania. Warto jednak mieć świadomość tego, że od tego jaki kolor wybierzemy, należy naprawdę sporo. Najlepiej by był to kolor jasny, który sprawi, że wnęka będzie niejako przepuszczać jeszcze więcej światła. Wówczas bez wątpienia pomieszczenie, w którym taka wnęka będzie występować, będzie dokładnie doświetlone. Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-wykonczyc-wneke-okienna-okna-dachowego-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
21 + 11 =