Urządzamy salon w stylu shabby chic

Styl skandynawski lub nowoczesny to nie twoje klimaty? Lubisz meble z duszą i masz smykałkę do DIY? Wnętrze w stylu shabby chic to idealna propozycja dla ciebie! Co najlepsze, możesz zrobić to sam. Potrzebujesz tylko specjalnej farby do mebli, narzędzi malarskich i trochę chęci.

Styl shabby chic został zapoczątkowany w latach 80. Zyskał dużą popularność najpierw w Wielkiej Brytanii, a następnie zwojował Stany Zjednoczone. Shabby chic w wolnym tłumaczeniu oznacza podstarzały szyk. Paradoks tego połączenia wynika z samego charakteru wnętrza w stylu shabby chic. Do wnętrza w stylu shabby chic powędrują więc przede wszystkim meble postarzane i przecierane. Znajdziesz takie w w sklepie albo…na strychu babci. Najlepiej, żeby były w białym kolorze. Jeżeli jednak będą ciemne, to nie problem, możesz je samodzielnie postarzyć. Jak to zrobić, przeczytasz niżej w naszym poradniku.

1. Kolory shabby chic w salonie

Bogato zdobione i przecierane meble powinny być w kolorze białym bądź jednym z pastelowej palety barw – różowym, błękitnym lub szarym. Detale mogą zostać przełamane kolorem czarnym lub ciemnobrązowym. Mogą się one znaleźć na ramkach na zdjęcia, doniczkach czy brzegach przetartych szafek. Wnętrze w pastelowej kolorystyce powinno sprawiać wrażenie lekkiego, romantycznego i lekko cukierkowatego. Ciemniejsze dodatki pozwolą uniknąć wrażenia kiczu.

2. Jak samodzielnie postarzyć meble w stylu shabby chic

Podstawowa zasada brzmi: meble shabby chic powinny wyglądać na stare i wysłużone. Najlepiej sprawdzą się rasowe antyki, znalezione na targu staroci lub odziedziczone po babci, oraz gotowe elementy wyposażenia w stylu shabby chic. Współczesne meble również zdadzą egzamin, jeśli zostaną poddane odpowiedniej obróbce.
Aby postarzyć meble w stylu shabby chic należy mebel przetrzeć, pomalować białą farba i zawoskować. Później należy przetrzeć delikatnie i ręcznie, najlepiej papierem o gramaturze 120. Później można pomalować kolejne warstwy. Zanim zaczniesz malować, pamiętaj o zmatowieniu powierzchni, by zwiększyć przyczepność farby. Do malowania małych elementów używaj małego pędzla, a do dużych powierzchni będzie wałek.

3. Shabby chic – jakie dodatki wybrać

Salon w stylu shabby chic uwielbia delikatne dodatki. W oknach niech zawisną delikatne, muślinowe firanki i kwiatowe zasłonki. Na kanapie świetnie będą współgrały poduszki z ozdobnymi frędzelkami. Shabby chic lubi się różami i piwoniami, również w pastelowych odcieniach. Zamiast prostych, klasycznych gałek w meblach, wybierz te dekoracyjne, na przykład w kształcie serduszek czy kwiatków.

Czy do wnętrza shabby chic pasuje każdy zabytkowy mebel? Z pewnością należy unikać prostego wzornictwa mid-century modern oraz przysadzistych sprzętów art deco. Mile widziane są meble w stylu francuskim i gustawiańskim. Pustkę na ścianach zapełniają retro zegary i ramki, lustra w rokokowej oprawie czy wieńce z gałązek. Na liście popularnych dodatków shabby chic figurują również ozdoby w kształcie serc, ptaszków i aniołków, motywy kwiatowe, dekoracyjne wstążki i kokardki. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/salon-w-stylu-shabby-chic-postarzanie-mebli-domowym-sposobem

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
36 ⁄ 9 =