Skuteczność systemów pożarowych i rejestracji obrazu

Współczesne systemy przeciwpożarowe są coraz bardziej inteligentne i zaawansowane technicznie, co z kolei wpływa na wzrost ich skuteczności. Oczywiście powszechnie wiadomo, że wszelkiego rodzaju systemy przeciwpożarowe są niezwykle skuteczne, jeśli chodzi o wykrywanie ryzyka pożaru, warto przy tym zadać sobie pytanie: w czym tkwi sekret ich skuteczności oraz jaką rolę odgrywają tak zwane rejestratory, które wchodzą w skład systemów przeciwpożarowych. Na początek jednak warto przeanalizować samą ich budowę.

Budowa systemów ppoż

Otóż większość systemów przeciwpożarowych składa się z tak zwanej centrali, czyli serca całej instalacji, które analizuje sygnały wysyłane z poszczególnych punktów oraz „zarządza” systemem alarmowym– sygnałami świetlnymi, dźwiękowymi oraz tak zwanym automatycznym gaszeniem. Jednak kluczową i zasadniczą rolę w całym systemie przeciwpożarowym odgrywają tak zwane rejestratory, czyli różnego rodzaju czujniki, nazywane również czujkami. O jakich rejestratorach mowa? Przede wszystkim o czujnikach ognia oraz dymu, ale również o czujnikach wykrywających nagłe skoki temperatury. Trzeba przy tym zaznaczyć, iż to właśnie owe rejestratory sprawiają, że systemy przeciwpożarowe są tak skuteczne, a co za tym idzie- cieszą się tak ogromną popularnością wśród społeczeństwa. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu- dzięki nim system wykrywa ryzyko pożaru znacznie wcześniej, niż mógłby go wykryć człowiek.

rejestratory-ipRejestratory dymu, ognia, tlenku węgla

Rejestratory dymu i ognia są bardzo wrażliwe. Pierwszą fazą pożaru jest sam dym, który bardzo często jest nawet niewidoczny i niewyczuwalny przez człowieka. Na szczęście nie ukryje się przed rejestratorem, który od razu wszczyna alarm. Dzięki odpowiednio szybkiemu alarmowi można również podjąć odpowiednie kroki, a co za tym idzie- zmniejszyć straty materialne, jakie związane są z pożarem, a nawet całkowicie uniknąć wybuchnięcia pożaru. Co do skuteczności systemów przeciwpożarowych nikt nie miał żadnych wątpliwości, warto jednak wiedzieć również, dlaczego są one tak skuteczne i jak działają.

Więcej na temat działania rejestratorów znajdziesz tutaj – www.asd.pl/rejestratory-ip

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
6 × 26 =