Piękne elewacje domów w stylu wiejskim – poznaj nasze inspiracje

Wsi spokojna, wsi wesoła… obecnie coraz więcej osób decyduje się na powrót z miasta na wieś. Oferuje ona nie tylko inne warunki życia, ale także wspaniałe, zielone otoczenie przyrody. Warto by pasował do niej nasz dom, dlatego podpowiadamy jaką elewację wybrać, aby budynek zyskał miano domu rustykalnego lub wiejskiego.

Drewno na zewnątrz domu w wiejskim stylu

Elewacje drewniane cieszą się coraz większym uznaniem – deski elewacyjne budują wrażenie przytulności i bezpieczeństwa a także idealnie pasuje do budynku w wiejskim stylu. Elewacja z drewna mieni się kolorami, a faktura, kolor i zapach drewna są naturalne. Fachowo ułożona i starannie zabezpieczona elewacja drewniana będzie wizytówką domu.
Do wyboru jest wiele rodzajów drewna, zerknij na naszą listę:

Drewno sosnowe i świerkowe. Tanie i łatwe w obróbce jest równocześnie wytrzymałe na obciążenia, a dzięki dużej zawartości żywic – trwałe.

  • Modrzew – jest drewnem o małych przyrostach rocznych, wyjątkowo wytrzymałym. Ma charakterystyczne czerwonożółte zabarwienie. Trwałe, łatwe w obróbce i w suszeniu. Starzeje się szlachetnie.
  • Cedr czerwony – wzrasta w surowym klimacie podbiegunowym. Jest drewnem bardzo stabilnym, o wysokiej odporności na czynniki atmosferyczne, korzystnych właściwościach termoizolacyjnych, ma kolor od beżowego do ciemnobrązowego. Cechuje go także zróżnicowanie kolorystyczne w obrębie jednej deski. Z czasem cedr zmienia kolor na srebrzystoszary.
  • Świerk skandynawski – ma jasny kolor z lekko żółtawym zabarwieniem, często nazywany jest drewnem białym. Różni się od krajowego surowca ładniejszą fakturą drewna. Ma mniej sęków oraz małe przyrosty roczne, co istotnie wpływa na wytrzymaość drewna.
  • Tatajuba – żółtobrązowy, a później ciemnobrązowy kolor drewna w połączeniu z ładnym profilem deski nadaje nowoczesną formę elewacji budynku.
  • Okume – występuje w kolorach od jasnoróżowego do brązowego, ale może być wybarwiane, np. lazurami impregnującymi w tysiącach odcieni, dzięki czemu łatwo dobrać kolor elewacji do pozostałych jej detali.
  • Meranti -ma kolor od szarobrązowego, przez czerwony, do ciemnobrązowego i wspaniale komponuje się ze stolarką okienną wykonaną z tego samego gatunku drewna.

Gładkie rozwiązania na elewację domu na wsi

Projektując otoczenie budynku rustykalnego, podobnie jak w każdym innym przypadku, należy zacząć od wytyczenia ciągów pieszych i pieszo-jezdnych. Mogą być one wykonane ze żwiru, cegły lub kamienia. Alternatywnym rozwiązaniem jest kostka betonowa, która będzie korespondować ze stylem budynku. Zaleca się stosowanie raczej drobnej kostki, przypominającej wyglądem bruk lub cegłę w kolorach ziemi lub ciepłych barwach

Nowoczesny elewacja domu w stylu wiejskim

Domy w stylu rustykalnym zwykle charakteryzują się zwartą bryłą. Mają one stwarzać wrażenie naturalnych oraz przytulnych. Elewacja jest wykonana z drewnianych bali, desek albo kamienia, natomiast dach pokrywa się czerwoną ceramiczną dachówką. Coraz częściej jednak możemy w nich spotkać nawiązania do nowoczesności, w postaci dużych przestrzeni przeszklonych, zwłaszcza w obrębie salonu. Nie ma to jednak znaczącego wpływu na charakter ich otoczenia, które powinno nawiązywać do wiejskiego krajobrazu. Więcej informacji znajdziecie w poradniku:

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
21 ⁄ 7 =