Magia natury w domu. Urządzamy kuchnię w stylu rustykalnym

Kuchnia w stylu rustykalnym to pomieszczenie, w którym dominują proste meble oraz sprzęty, a także sielankowa i domowa atmosfera. Jej wystrój ma przywoływać skojarzenia
z urokliwym domkiem na wsi, a także wszechobecną naturą. Rustykalne wnętrze ma sprzyjać wyciszeniu, a także wprowadzić do naszego domu harmonię i ład.

Krótka historia stylu rustykalnego

Styl rustykalny we wnętrzach powstał w XIX wieku i czerpie inspiracje z wiejskiej architektury. Nawiązuje do dawnych, staropolskich chat oraz dworów, a także do filozofii
spokojnego i beztroskiego życia na łonie natury. Budownictwo w tamtym okresie opierało się na prostych i ogólnodostępnych surowcach, takich jak drewno. To właśnie ten materiał odgrywa główną rolę w rustykalnej kuchni.

Kolory w rustykalnej kuchni

Wnętrze nawiązujące do stylu wiejskiego powinniśmy urządzić, wykorzystując stonowane barwy. Biała kuchnia rustykalna najlepiej będzie się prezentowała na tle drewnianych mebli i podłóg. Do pomalowania ścian możemy użyć także kolorów ziemi, takich jak:

  • beże
  • brązy
  • zieleń
  • odcienie żółtego

Styl inspirowany naturą znakomicie podkreślą również ściany zrobione z cegły, naturalnego kamienia czy kafelek. Wybierając podłogi, zdecydujmy na panele bądź drewniane deski w stylu retro, o celowo postarzonej fakturze oraz z widocznymi przetarciami.

Kuchnia rustykalna aranżacje

Kuchnia w stylu rustykalnym jest zdominowana przez drewno. Możemy zatem wykorzystać klasyczne sprzęty w naturalnym odcieniu tego surowca bądź postawić na malowane, białe meble. Nieodzownym elementem jest drewniany stół, przy którym będzie gromadziła się cała rodzina. Może mieć klasyczny, prostokątny bądź okrągły kształt. Pięknie prezentują się w szczególności
sprzęty ręcznie rzeźbione, celowo postarzane, a także zdobione np. motywami roślinnymi. Wprowadzą do naszej kuchni wyjątkowy oraz przytulny nastrój. Warto również odnowić stary kredens czy ławę, które posiadają nie tylko walory estetyczne, ale także praktyczne. Gdy chcemy urządzić nowoczesną kuchnię rustykalną, połączmy elementy tradycyjne z modnymi i designerskimi. Elegancki, czarny aneks kuchenny zestawmy z np. drewnianymi szafkami oraz komodami. Równie interesująco prezentuje się szara kuchnia rustykalna. Meblościankę w odcieniach szarości skontrastujmy z kuchennymi blatami w odcieniach jasnego drewna. Dzięki połączeniu różnych elementów wystroju nasza kuchnia będzie nie tylko nastrojowa, ale także niepowtarzalna.

Dodatki w stylu retro

Tradycyjne dodatki nawiązujące do kultury ludowej ożywią i uatrakcyjnią rustykalną kuchnię.
Na ścianie zawieśmy kolorowe obrazy i grafiki przedstawiające martwą naturę, a także dekoracyjne, ręcznie malowane talerze. Wykorzystajmy starą porcelanę, ceramikę, gliniane naczynia. Stół możemy ozdobić ręcznie wyszywanymi, folklorystycznymi obrusami oraz bieżnikami. Sprawdzą się drewniane przybory kuchenne, takie jak: patery, deski do krojenia, młynki do soli i pieprzu, chochle, a także koszyki na pieczywo. Do oświetlenia kuchni użyjmy naturalnych, wiklinowych lamp. Posadźmy także kwiaty w oryginalnych, wiklinowych doniczkach.
W oknach powieśmy kolorowe i fantazyjne, ręcznie wyszywane zazdrostki oraz zasłony
z motywami kwiatowymi.

Dzięki urządzeniu kuchni w stylu rustykalnym będziemy nie tylko z przyjemnością celebrować
posiłki z całą rodziną, ale także cieszyć się swojską atmosferą.

 

Przeczytaj więcej w poradniku na https://www.sniezka.pl/poradniki/style-dekoracyjne/styl-rustykalny

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
24 ⁄ 12 =