Salon jest wizytówką wnętrza. To miejsce, w którym spędza się najwięcej czasu. To właśnie w salonie przyjmowani są goście i można powiedzieć, że w nim toczy się życie całego domu. Warto więc zadbać o to by urządzić go w jak najlepszym stylu. Dobrze przy tym kierować się kilkoma zasadami i odpowiedzieć na następujące pytania:
1. W jakim rozmiarze powinien być salon?
Wszystko zależy od upodobań domowników. W pierwszej kolejności zwraca się jednak uwagę na to, jaką powierzchnię posiada dom. Przyjmuje się, że w małych wnętrzach salon powinien mieć minimum 20- 25 metrów kwadratowych. W większych budynkach natomiast, główne pomieszczenie zajmuje powyżej 30 metrów kwadratowych. Warto wiedzieć, że zbyt mały salon może okazać się za ciasny. Zbyt duży za to, sprawi wrażenie zimnego i nieprzytulnego. Jeśli planowany jest pokój dzienny połączony z jadalnią, dobrze doliczyć ok 2 metry kwadratowe do powierzchni pokoju, które zostaną przeznaczone na ustawienie stołu.
2. W jaki sposób zaaranżować wejście do salonu?
Wejście do salonu może mieć formę tradycyjnych, uchylnych drzwi. Takie rozwiązanie stosuje się zazwyczaj w domach o mniejszym metrażu. Większe domy za to, często posiadają wejście do pokoju dziennego w formie okazałego łuku lub prostokąta. Najlepszym rozwiązaniem jest wejście usytuowane na przeciwko okna. Da to efekt przestronności oraz jasności. Jeśli jednak we wnętrzu nie ma w tym miejscu okna, warto usytuować wejście z dala od narożnika. Trzeba pamiętać jednak o tym, że musi ono zapewniać dobrą komunikacje pomiędzy innymi pomieszczeniami.
3. Jak zagospodarować przestrzeń wypoczynku oraz ruchu w pokoju dziennym?
To jedna z najważniejszych rzeczy przy aranżacji salonu. Strefę wypoczynku warto usytuować w taki sposób, by nie trzeba było przez nią przechodzić, idąc np. do sypialni czy na taras. Meble należy ustawić tak, by szlak komunikacyjny nie prowadził przez środek kącika wypoczynkowego z telewizją. Musi on pozwalać na swobodne przemieszczanie się między wejściem a innymi punktami.
4. W jakim kształcie powinien być salon?
Dobrym rozwiązaniem jest wybór salonu o regularnym kształcie prostokąta lub kwadratu. Będzie on wtedy najbardziej ustawny i sprawi wrażenie przestronności. Optymalna szerokość pokoju dziennego to 4 metry. Sprzęt RTV warto ustawić przy jednej ze ścian. Meble wypoczynkowe natomiast powinny się znaleźć w odległości, która umożliwi swobodne oglądanie telewizji. Kiedy salon ma małą powierzchnię to zarówno meble wypoczynkowe, jak i sprzęt RTV można ustawić na dwóch przeciwległych ścianach.
5. Jak rozmieścić oświetlenie w salonie?
Rozmieszczenie oświetlenia to bardzo istotna sprawa podczas aranżacji salonu. Sztuczne oświetlenie powinno być rozmieszczone w poszczególnych strefach, by odpowiednio je doświetlić. Można wybrać do tego celu różnego rodzaju lampy lub oświetlenie punktowe w postaci spotów. Nie powinno się przy tym zapomnieć o głównym źródle światła na suficie. Może być ono zainstalowane na środku salonu.
Projekt salonu jaki koszt – jaki koszt będzie miał projekt salonu
Gdy nie ma się pomysłu na zaaranżowanie salonu, warto zwrócić się o poradę do specjalisty. Architekt wnętrz chętnie podpowie, co należy zrobić, by pokój dzienny wyglądał zjawiskowo. Porada kosztuje zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Często zdarza się jednak, że projekt wnętrza jest wliczony w cenę mebli. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/podstawowe-zasady-projektowania-salonu-porady-i-wskazowki